Kukoricamoly – a kukorica egyik fő kártevője a Kukoricamoly – Az Ostrinia nubilalis több mint 100 különböző kerti növényt támad meg, köztük a paprikát, babot, burgonyát, paradicsomot, almát, valamint egyéb zöldségeket és gyümölcsöket.

Kukoricamoly – hogyan lehet biológiailag azonosítani és beavatkozni?

Megismertetjük, hogyan lehet ezt a kártevőt ökológiai gazdálkodás során megengedett, organikus, kíméletes módon ekukoricamoly lpusztítani.

A kukorica károsodását a leveleket és rügyeket rágcsáló fiatal lárvák okozzák. Később megtámadják a kalász, ill. hajtás minden részét, ami a növény vitalitásának csökkenéséhez, törött szárhoz és gyenge szárfejlődéshez vezet. A fertőzés helyén a növény elkezd penészesedni. Más növényeket elsősorban alagutak kialakításával károsítják.

A gyapottok-bagolylepkétől eltérően tovább károsítják a növényt. A fertőzött részeket később Fuzárium támadja meg,ezért törni kezdenek. A közvetlen veszteségek általában 10-30% -os szinten vannak. A fertőzött paprikát a gombás és bakteriális betegségek további előfordulása teljesen elpusztítja.

A Kukoricamoly rendkívül romboló. Hússzínű, 2,5 cm-es hernyó vöröses vagy sötétbarna fejjel, minden egyes hasi gyűrűjén több különböző folt van. A kifejlett egyed sárga-barna színű, amelynek szárnyfesztávolsága 2,5–3 cm, szárnyain sötét hullámos zsebek láthatóak.

 

Kukoricamoly – milyen az életciklusa?

A lárvák a kukorica tarlójában vagy a növények más részeiben rejtőznek, amelyekkel korábban táplálkoztak. Tavasszal, május közepétől június közepéig kukoricamoly bebábozódnak.

A kifejlett nőstények rövid életük során akár 500 tojást is rakhatnak. Ideális körülmények között ezek az első generációs peték 3-7 napon belül kikelnek. Az apró hernyók megkezdik a gazdanövények elfogyasztását és fejlődésüket 3-4 héten belül befejezik, a párzás pedig akkor következik be, amikor a nőstények már képesek petét rakni. 10-40 darabos csoportokba töltik őket, általában a levél alsó részén.

Az első lárva stádium a levél felszínén él, a második lárva stádium hernyói a kukoricaszár mélyére rágják be magukat. Eleinte felfelé mutatnak, majd később lejjeb a növényen, ahol bebábozódnak.

Évente 2 generációt nevelnek éghajlattól függően. Európa melegebb régióiban évente akár 3 generációjuk is lehet. A második generációs hernyók júliusban, ill. augusztusban bábozódnak és július végén, augusztusban kelnek ki.

Megjegyzés: A második generációs hernyókat tartják a legkárosabbnak a kukoricára.

 

Biológiai védelem a Kukoricamoly ellen

  • Tartsa a tarlót a lehető legalacsonyabban, és törje össze a megmaradt kukoricaszárat, mivel a szárban lévő bábok -25 ° C-ig túlélik a telet.
  • Súlyos fertőzés esetén talajmunkára is szükség van.
  • Használja a Feromon lapokat a támadás idő előtti megfékezéséhez.
  • Az első rajtaütéshez használja a Trichogramma petefürkészőket.Elpusztítják a Kukoricamoly petéit. Nagyobb területeken a repülőgéppel való alkalmazás is bevethető.
  • Támogassuk a hasznos rovarokat, például a katicabogarakat és a Közönséges fátyolka lárváit, amelyek nagy mennyiségben fogyasztanak Kukoricamoly tojásokat. Ne használjunk kémiai inszekticideket, mivel ezek elpusztítják a hasznos rovarokat, és megsokszorozzák a többi szívó-rágó kártevőt, például a levéltetveketés az atkákat.

A vegetációs időszakban:

  • Használjon FerrumOil lombtrágyát vagy BorOil lombtrágyát, amelyek közvetett hatással vannak más nedvszívó és rágó kártevőkre is.
  • Organikus rovarölőket csak végső esetben használjon.
  • 4-5 naponta használja a Bacilus thuringiensis alapú Lepinox plus biológiai terméket.
  • Végül használja a Spintor terméket, majd hetente egyszer ismételje meg, amíg a Kukricamolyok teljesen megbarnulnak.
    Minden termék
    használata engedélyezett az ökológiai gazdálkodásban.