Az ősz ideális időszak a kertünk megújítására és előkészítésére a következő szezonra. Nézzük mik a legfontosabb őszi teendők a kertben. Ilyenkor érdemes új növényeket dugványozni, a sövényt megnyírni, a gyepet ellenőrizni és tápozni, valamint a lehullott leveleket és egyéb növényi maradványokat komposztálni. A lombhullató fák ellenőrzése és a túl nagyra nőtt évelők szétültetése is fontos feladatok közé tartozik.

 

Legfontosabb őszi teendők közé tartozik a  permetezés is.  Néhányan azt gondolják, nem probléma, ha a gyümölcsben néhány kukacot találnak, hiszen ez azt jelzi, hogy a termés teljesen BIO. Azonban időnként elegendő lehet egy kis természetes segítség az őszi és tavaszi permetezés formájában.

 

 

Megfelelő idő az őszi permetezésre

Sokan a permetezést megelőző intézkedésként emlegetik, de be kell ismernünk, ez szinte elkerülhetetlen, ha azt szeretnénk, hogy gyümölcsfánk szép termést hozzon. A permetezés célja a gyümölcsfák betegségeinek kockázatának csökkentése. Az őszi permetezést többnyire október vége és november eleje között kell elvégezni, amikor a levelek már lehullottak. Fontos figyelemmel kísérni az időjárás-előrejelzést, hogy ne esős időben permetezzünk, mivel az eső gyorsan lemoshatja a permetet, így annak hatása minimálisra csökken.

 

Az alap permetlének tartalmaznia kell rezet (Cuprotonic) és ként (Kocide). Továbbá hozzáadhatók különféle komponensek és adalékanyagok, mint például a FerrumOil, Wetcit, Agrovital stb., a jobb tapadás érdekében. Ezt a keveréket ajánlott Novaferm Sírius baktériumtrágyával kombinálni, ami aktiválja a növény immunrendszerét és segít a gombás betegségek elleni védekezésben. A kezelés széles körű hatékonysággal rendelkezik: Sclerotinia, Botritisz  Szürke penész – Botrytis, Fuzárium – Fusarium, Cladosporium, Burgonya alternária, Dió magház penész – Alternaria, Peronoszpóra  – Plasmopara, Baktériumos zsírfoltosság és elhalás  – Cercospora, Lisztharmat – Uncinula, Ventúriás varasodás – Venturia Phodospharea, Fekete rozsda – Puccinia, Fómás gumókorhadás – Phoma

 

 

Moniliózis kezelése ősszel

 

Prečo nepodceniť jesenný postrekMinden fertőzésforrást mechanikusan el kell távolítani, ami azt jelenti, hogy az érintett ágat le kell vágni. A vágás után a fa sérüléseit Dendrosan balzsammal kell kezelni, amely megóvja a fát a kiszáradástól és elősegíti a sebek gyógyulását. A termés korhadó maradványait feltétlenül meg kell semmisíteni, ami leginkább elégetéssel vagy elásással történhet. A lehullott leveleket is össze kell gereblyézni és mélyen el kell temetni. Ezt követően szükséges a talaj gombák és penész elleni fertőtlenítése, amire a Trifender, Clonoplus vagy Gliorex használható. Ezek a termékek Trichoderma gombát tartalmaznak, amely növeli a növények gombabetegségekkel szembeni ellenállását.

 

Termőföld felkészítése a télre

A kertben az egyik legfontosabb őszi feladat a termőföld téli felkészítése. A növények élete során tápanyagokat vesznek fel a talajból.  Ezeket pótolnunk kell, mivel ez a forrás sem végtelen. Ezt műtrágyázással, hígtrágyával vagy szerves trágyával, takarónövényekkel vagy komposzttal érhetjük el. Számos talajtrágya kapható erre az alkalomra. A drótférgek, fonálférgek, cserebogarak, szívó kártevők lárváinak kifejlődését akadályozva, Novaferm Viva terméket a talaj felszínére permetezzük, majd azt ásással vagy szántással dolgozzuk be a talajba.

Hogyan tartsuk meg a tápanyagokat a talajban?

A megfelelő időben történő szervesanyagutánpótlás a kulcsa az egésznek.
Például egy nitrogén tartalmú műtrágya esetében a nitrogén egy gyorsan bomló és illékony vegyület, amit, ha egy csendes eső előtt szórunk szét a földeken trágya formájában akkor az szépen beszivárogva a talajba és a gyökérzónában fog tudni hasznosulni. Ha a szárasság kellős közepén szórjuk ki, akkor annak döntő hányada elpárolog és nem jut a talajba.A huminsavak talajba juttatása is döntő fontosságú, mert a táptalajban megtalálható szerves vegyületek jobb felszívódását eredményezik.

 

Miért használjunk Mikorrhiza gombát minden ültetés és átültetéskor?

Mikorrhiza gomba csökkenti a növények pusztulását, hozzájárul a jobb gyökeresedéshez és számos más jótékony hatással bír. Különböző típusú mikorrhizás gombák különféle növénytípusok számára megfelelőek.  A mikorrhiza gombák hosszú távú, teljesen természetes és hatékony támaszt jelentenek a növények számára.

A mikorrhiza készítmények alkalmazása egyszerű, csak egyetlen feltétele van, a készítmény közvetlen érintkezése a növények gyökereivel. A legjobb, ha a termékeket az ültetés vagy az átültetés során használjuk. Lehetőség van a már ültetett növények kezelésére, de lyukat kell ásni a gyökérig, és ezen keresztül közvetlenül a gyökérre kell vinni a mikorrhiza készítményt.

A mikorrhiza gombák használatának nagy előnye, hogy a gombák, mint élő organizmus, egész életében a növény gyökerén élnek. A termelő számára ez azt jelenti, hogy az ültetés elején kezeli a növényt, így máris gondját viselik.