A kártevő helyes identifikálása hozzájárul a termés jelentős részének megmentéséhez. Ha a levél alján tetveket találunk, az még nem jelenti feltétlenül azt, hogy más kártevő nem leli örömét a növényünkben, és fordítva.
Gyakran találkozunk olyan véleménnyel, hogy a permetezéshez már túl késő van, vagy, hogy a nagyon megfertőződött, ill. tönkrement leveleket és termést elég leszakítani és a védelemmel megvárni a következő őszt.
A gondoskodó gazdát ez a tanács nem nyugtatja meg. Ennek ellenére mindent meg akarunk tenni annak érdekében, hogy a kártevőktől megszabaduljunk és kihozzuk a termésből a lehető legtöbbet.
A tetvek néhány fajtája a növények megbetegedéseit hordozhatja, ezek főleg olyan vírusok, amelyek a növényi nedvek kiszipolyozásakor kerülnek bele a növény szervezetébe.
Fa és a tetvek vs. vincellérbogár
Tetvek
Ne feledkezzünk meg a probléma fő forrásáról, amelyek a hangyák
A tetvek nagy mennyiségű ragacsos folyadékot bocsájtanak ki, ismertebb nevén mézharmatot. Ez az édeskés kiválasztási termék a növényekre csöpög, vonzza a hangyákat és elősegíti a penész kialakulását a leveleken.
Ha a hangyák továbbra is tetveket fognak nevelni a növény levelein, a probléma nem oldódik meg. Ezért a gyümölcsfák védelmére használjanak ragadós lapokat, a hangyák nagymértékű előfordulásánál tegyék tönkre a hangyabolyt.
Milyen biológiai védelmet használjunk a levéltetvek ellen?
Helyezzünk el sárga ragadós lapokat a növényültetvényekbe.
Megelőző jelleggel használjunk citrusos illóolajat tartalmazó levélpermetet, mint a BorOil, Floravita Citro, Wetcit.
Az üvegházakba telepítsünk Aphidius colemani ragadozó fürkészdarazsat. Egy nőstény fürkészdarázs kb. 300 darab levéltetvet képes elpusztítani.
Használjunk NeemAzal biológiai rovarirtót, amely használat után néhány órával már jelentős mértékben gátolja a kártevők faló tevékenységét, néhány nap alatt a kártevők megállnak a fejlődésben és elhalnak (olcsóbb a Karanimba Mikro termék).
Pompás almaeszelény (Rhynchites bacchus)
Milyen biológiai védelmet használjunk a vincellérbogár ellen?
Azt, hogy a gyümölcsfáikat megtámadta a vincellérbogár (ormányosbogár), könnyű megállapítani. Szabálytalan alakú lyukakat harap ki a levélből.
Azon kívül, hogy a vincellérbogár előszeretettel rágja a növény leveleit, lárvái olyan növények egész gyökérzetét támadják, mint például a parkokban található rhododendron, a cseresznyefa vagy a szőlőtőke.
Tekintettel arra, hogy a növények a megtámadott gyökérzet miatt halnak el, természetes ellenség képében biológiai megoldások alkalmazása szükséges.
Nagyon hatékony fegyver a vincellérbogár lárvái ellen a Larvanem élősködő fonálféreg. A biológia növényvédelem e fajtája leginkább nedves környezetben bizonyul hatásosnak, a fonálférgek ekkor a legaktívabbak. Ahogy a fonálféreg észreveszi az áldozatát, a szájnyílásán át jut be a szervezetébe.
Fontos figyelmeztetés: a vincellérbogár ellen először az élősködő fonálférgeket vessék be, másnap pedig folytassák levéltetvek elleni permetezéssel.