Poszméh mint segítő
A vegyi permetek túlzott mértékű használata miatt a méhek, poszméhek, pillangók és zengőlegyek száma drasztikusan csökken. A többi beporzó nehezen tud teljesíteni, így a növényeink beporzás nélkül maradhatnak. Nincs gyümölcs beporzás nélkül. Hogyan lehet kezelni a helyzetet? Az egyik természetes és hatékony megoldás a poszméh tenyésztés. Ebben a cikkben elmondjuk, miért érdemes poszméheket tartani kertekben, ültetvényekben, ill.hogyan kell bánni velük.
A méhek szupercsaládja több mint 20 000 ismert méh rovarfajtból áll. Poszméh – Bombus – e család büszke tagja. A mi vidékeinken leggyakrabban a földi poszméhekkel találkozunk, de előfordulnak itt kövi-, mezei– vagy réti–poszméhek is.
Mindegyikük testét sűrű sörtéjű szőr fedi, amelyen könnyen fennakad a pollen. Kevesen tudják, hogy a poszméhek gyakran jobb segítők a mezőgazdaságban, mint sok méhfaj.
Bár nem termelnek mézet, viaszt vagy propolist, nagyon jól teljesítik beporzási kötelezettségüket, mert szívósabbak és hideg vagy esős időben is kirepülnek.Ezenkívül hosszabb nyelvük lehetővé teszi számukra a virág beporzását mélyebb virágkelyhekben is, amelyekhez a méhek nem férnek hozzá. Ha azonban még ez a genetikai előny sem segít nekik, akkor egyszerűen átrágják a pollenhez vezető utat.
Az intenzív zümmögés szintén praktikus, mivel az erősebb rezgések mozgásba hozzák a pollent, amelynek köszönhetően még nehezebben elérhető helyeken is hozzájutnak. Szintén óriási előnyük a zárt térben történő kimagasló tájékozódási képesség, amelynek köszönhetően a növényeket még zárt üvegházakban és fóliaházakban is képesek beporozni.
Hogyan működik a poszméh kolónia?
A poszméhek közösségeben élnek, de kolóniáik nem érnek el annyira magas létszámot, mint a méheké. Összehasonlításképpen: a méhközösségben több tízezer dolgozó is található, a poszméhek fészkében legfeljebb 300 lesz.
A valódi közösségekől eltérően, amely a legtöbb méhfajt jellemzi, a poszméhek az ún.alacsonyabb létszámú közösséghez tartoznak. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a királynő egy ideig képes a dolgozók nélkül létezni. Ez a magányos időszak akkor kezdődik, amikor a fiatal királynők elhagyják fészeküket megtermékenyítés céljából, majd mindegyik megfelelő menedéket keres az átteleléshez.
A kolónia minden évben elpusztul, mind a hímek, mind a dolgozók, többnyire ősszel. Csak a poszméhek királynőinek új generációja képes túlélni a telet.
Amikor a téli hibernáció után a királynők új erőre kapnak, ill. nektár és pollen után kutatnak, megkezdődik a legfontosabb keresése – otthon az új kolónia számára. Hogy mikor repülnek ki pontosan a téli rejtekhelyükből, és hogy miképp kezdnek új otthont keresni, ez nem csak a külső hőmérséklettől, hanem a poszméh fajtájától is függ. A kutakodó földi poszméh királynő felismerhető lassú, felfedező repüléséről. Nem száll virágra, a talajban lévő réseket, lyukakat vizsgálja.
A poszméhek nem tudják önállóan megvédeni otthonukat a hideg ellen, mint például a madarak kibélelt fészkeikben. Ezért ideális számukra, hogy elhagyott rejtekhelyet találjanak rágcsálók, sőt mókusok, vagy az említett madarak után, akik már elvégezték számukra a télre való felkészülés e részét. Természetesen azzal is segít, ha magunk készítünk vagy vásárolunk számukra menedéket. Valószínű azonban, hogy oda kell vezetnie a királynőt.
Amikor a királynő megfelelő bázist talál, létrehoz egy méztartó bödönt, amelybe nektárt gyűjt. A hosszú éjszakákat és kellemetlen nappalokat ennek segítségével vészeli át. Néhány nap múlva kiformál egy lapos csészére emlékeztető lépet, ahova mintegy fél tucat tojást rak le.
A poszméh fejlődése
Körülbelül 25 nap telik el a tojásrakástól a felnőtt poszméh (dolgozó) kikeléséig. A felnőttkor elérése előtt azonban a poszméh két kezdeti fejlődési szakaszon megy keresztül: a lárva stádiumán, majd a bebábozódáson. Bábban alakul át felnőtté.
A méhekkel ellentétben a királynő hosszú ideig gondoskodik lárváiról, őrzi, és saját testével melegíti őket, pollent gyűjt és táplálja őket. Amikor az első dolgozók felnőnek, elkezdenek segíteni a királynőnek testvéreik gondozásában, véget vetve a királynő magányának. Itt is látható a különbség a méhek és a poszméhek között: a méhek koruk szerint váltják a kolóniában feladataikat, míg a dolgozó poszméhek megosztják munkájukat. Néhányuk pollent gyűjt, mások a fészekről gondoskodnak.
Hogyan kezdjük el a poszméhek tartását?
Valószínűleg a legegyszerűbb módja, ha vásárolunk egy családot. A kaptár elhelyezésénél kerülni kell az erős napot, árnyékban kell helyet választani – h ideget jobban tűrik, mint a meleget.
Mivel természetes ellenségeik között megtalálhatók a mindenütt jelenlévő hangyák, jobb, ha a poszméh kaptárat magasba helyezik, az ágaktól elzárva, és ideális esetben egy olyan állványra, melynek lábait rovarragasztóval Chemstop Ecofixkenjük be. A nemkívánatos hangya látogatások elkerülésének másik módja egy tálca olaj vagy víz felszerelése az állvány alá.
Ha már vannak poszméhek a kertben, és segíteni szeretne nekik a túlélésben és a szaporodásban, mindenekelőtt győződjön meg arról, hogy elegendő táplálékkal rendelkezik-e az adott területen. Ez rengeteg virágzó növényzetet jelent márciustól a nyári napok végéig.
Tavasz elején élvezik például a fűzfa virágot és a nárciszt, valamint szívesen poroznak gyümölcsfákat, cserjéket és zöldségeket. Népszerűek az üvegházakban, melyekben paradicsomot, ill.paprikát termesztenek. Poszméheket kínálunk üvegházakba és gyümölcsösökbe.
A Natupol Standard, az Excel és a Smart megfelelő az üvegházakba. Lehetőség van a kertben való elhelyezésre is. A legkisebb Natupol Smart Hive kaptár nagy teljesítményű poszméh-kolóniát, zárt petéket, nyitott petéket és tojásokat tartalmaz. Cukor oldattal együtt szállítják őket.
1000 m2-ig használható. Ezek a kaptárak nem tartalmaznek királynőt: A nagyobb Natupol Standard és Excel kaptárcsaládok egy nagy darázs-kolóniát, egy királynőt, egy zárt magzatot, egy nyitott magzatot és tojásokat tartalmaznak. Ezeket cukoroldattal együtt szállítják. 2000 m2-ig használahtó.
A gyümölcsösökbe tanácsos a Natupol Booster vagy a Tripol választani. Hosszú kaptáréletének köszönhetően a Tripol vegyes gyümölcsfákkal rendelkező gyümölcsösökben használható, különböző virágzási idővel. A Natupol Booster intenzíven virágzó gyümölcsösökre alkalmas.
Ezeknek a kaptáraknak az az előnye, hogy a poszméhek még esős és szeles időben, 8 ºC-os hőmérsékleten is dolgoznak. Alkalmasak a jégesővel szemben felhúzott hálóval lezárt gyümölcsösökbe is. Növelik a beporzás hatékonyságát és a gyümölcs minőségét. Különösen alkalmasak triploid fajtákra és alacsony virágbimbókkal rendelkező növényekhez. A kihelyezés ideális ideje a virágzás előtt 3–7 nap. Virágzás után a kaptár áthelyezhető egy másik helyre.
Nincs gyümölcs beporzás nélkül
Az angol pázsitot nem értékelik a poszméhek – kevesebb egyenletes felületre van szükségük ahhoz, hogy földalatti menedéket találjanak a fészkeléshez.
Ha úgy döntött, hogy segíti őket otthon készített kaptárral, próbáljon meg azokkal a színekkel befesteni, melyeket természetes módon keresnek (kék, sárga, piros, fehér), és ne felejtsen el elegendő szigetelőanyaggal ellátni, hogy megvédje őket a fagytól és a magas hőmérséklettől.
A kaptár magassága és szélessége ne essen 20 cm alá, a felhasznált fa vastagsága pedig 2 cm alá. (Részletesebb utasításokat kínálunk a funkcionális poszméh-kaptár elkészítéséhez az egyik jövőbeni cikkben.)
Ha egyik keresgélő királynő sem találja meg a kaptár felé vezető utat, akkor oda is viheti. Nagyon óvatosnak kell lennie, és nem csak azért, mert a poszméheket törvény védi.
Mielőtt megfogná a királynőt, figyelje meg alaposan, ill. bizonyosodjon meg róla, hogy valóban a kutatási szakaszban van. Ha lábán pollen látható, nyugodtan repül vagy virágról virágra száll, vagy van már otthona, vagy még mindig igykszik erősíteni magát a keresési fázis előtt. Csak akkor fogja el (óvatosan, hálóban vagy csészében), ha lassan, kíváncsi módon repül, lyukakba és hasadékokba mászik, nem száll virágra. Ha sikerül bejutnia a kaptárba, becsukhatja az ajtót, hogy ne reagáljon azonnali távozással, ily módon feltérképezve a teret, eldöntve, hogy maradjon-e benne.
Ha egy nap elteltével kinyitja az ajtót és a nőstény elrepül, ill.nem tér vissza, ne próbálja újra elkapni. Ne felejtsen el a kaptárba cukoroldatot vagy mézet tenni, hogy a királynő túlélje.Télen tisztítsa meg a kaptárt, de hagyja ugyanazon a helyen az új szezonban. A fiatal királynők szeretnek visszatérni szülőhelyük környékére, és a használt kaptár illata inkább vonzza őket, mint pusztán egy új kaptár.
A poszméhek természetes ellenségei
Hasonló okok miatt veszítjük el a vadon élő poszméheket, melyek miatt a méheket. A kolóniákat nemcsak a peszticidek és más vegyi anyagok túlzott használata teszi tönkre a mezőkön és kertekben, hanem a manapság divatos monokultúra is, amely nem teszi lehetővé számukra, hogy elegendő tápanyagot szerezzenek tavasszal és nyáron. Ugyanakkor nem minden pusztulást okoznak az indokolatlan lépéseink, hiszen a poszméheknek is vannak ellenségeik az állatvilágban. Íme a 3 leggyakoribb:
- Méhviaszmoly – Aphomia sociella hernyói fokozatosan megesznek mindent, amit a kaptárban találnak. Sajnos ritkán vesszük észre őket hamarabb, mielőtt befonnák a kaptárat selymes “pókhálójukkal”.
- Ha Méhviaszmolyt gyanítunk, akkor használjuk a B 407 Certan-t a Bacillus thuringiensis baktériummal, amely kiváló eredményeket mutat a Méhviaszmollyal szemben kaptár támadás esetén. Ellenkező esetben elveszítjük a kaptárat. Tőlük, valamint sok más kártevő rovar elől részben védhető a kaptár egy bejárat feletti csapóajtóval, melyet a poszméh általában megtanul ügyesen kezelni, míg a Méhviaszmoly számára az út végét jelenti.
- Az édes ételek által vonzott hangyák gyakran jelentősen gyengítik a fészket és elpusztítják azt.
- Bogáncsposzméh – A természet nem látta el a királynőjüket gyűjtőkosarakkal a lábukon, így nem képesek táplálni saját utódaikat. Túlélési stratégiájuk az, hogy találnak egy poszméhfészket, beépülnek a kaptárba, hogy megölje őket, és hagyja, hogy saját dolgozói helyett a betolakodó lárváit táplálja. Laikusok számára nehéz megkülönböztetni a poszméhtől.
A poszméhek, az ellenkezőjének széles körű elterjedése ellenére, békés lények, akik csak extrém helyzetekben támadnak, amikor utódaik közvetlen veszélyben vannak. Mindazonáltal felbecsülhetetlen (és jogilag védett!) segítők, amelyeket fokozatosan veszítünk el a természetben.
A “Beporzásra szolgáló poszméh” termék annyira specifikus, hogy szokásos módon nem lehet e-shopunkban megvásárolni, hanem csak telefonos megrendelés alapján.