A Drótféreg – vagyis a pattanóbogár lárvája – veszélyes talajkártevő. Különösen káros a burgonyára és a gyökérzöldségekre, de kedveli a zöldségek, saláták és gyógynövények friss palántáit is.

Ez a veszélyes kártevő megtámadja a burgonyát, a sárgarépát, a répát, a kukoricát, a hagymát, a cukorrépát, a salátát és az összes fiatal palántát.

 

Megmutatjuk, hogyan védekezzünk ellene biológiailag, vegyszerek használata nélkül

A Drótféreg kemény, karcsú féreg, fényes bőrrel és három pár lábbal a feje mögött. Sárga vagy barna-vörös színűek, a föld alatt tartózkodnak.

Megtámadják a csírázó magokat, gyökereket, hagymákat és gumókat, ezáltal a sérült növények hamar elsorvadnak és elpusztulnak. A gyökereken és a gumókon lyukakat és mélyfolyosókat harapnak, odvasítják azokat, így más kártevők bejutását is elősegítik.

A sorokban lévő növények elsorvadnak és elpusztulnak. Fertőzés esetén vékony, fotlos növények jelenhetnek meg.

Drótféreg – milyen az életciklusa?

Drótféreg – a lárvák és a felnőtt egyedek áttelelnek a talajban. Kora tavasszal a nőstény bogarak előkerülnek a talajból, párosodnak és petéket raknak a föld alá.

A kikelés 2-4 héten belül megtörténik, közvetlenül utána a fiatal lárvák táplálékot keresve megkezdik útjukat a talajban.

A lárvák 2-6 évig táplálkoznak a föld alatt, az általuk okozott kár általában kora tavasszal jelentkezik, amikor a talaj még nem elég meleg.

A lárvák a felszínen nyár végén, a kifejlett bogarak pedig tavasszal jelennek meg. Évente egy generációt nevelnek. Életciklusuk 1-6 évig tart.

A Drótféreg elleni biológiai védelem

  • A talaj alapos, mély megművelése kedvezőtlen körülményeket teremt a felnőttek tojásrakásához.
  • Szántóföldi növények termesztésekor, a növények táplálására szánt NovaStart Basic mikrogranuláris starter műtrágyát használjuk, amely támogatja a gyökérzet kialakulását és a növények növekedését. Ez a szükséges N: P: K komponenseket is szállítja. Javítja a talaj szerkezetét, növeli a hozamot és annak minőségét. Hatással van a talaj kártevőire is.
  • Hozhatunk létre burgonyacsapdákat, melyeket a talajba helyezve magukba vonzzák ezeket a kártevőket, amelyeket aztán megsemmisítünk. A felvágott burgonyát botokra szúrjuk, majd a talajba bedugjuk. A burgonyát körülbelül 2 cm-rel a felszín alá temetjük, így a bot tartóként működik. Körülbelül két nap múlva kihúzzuk a botokat, és megsemmisítjük a drótférgeket.
  • A növényeket minden évben váltogassuk, különösen a zöldségek ökológiai termesztése során, mert ez segít csökkenteni a kártevővel kapcsolatos számos problémát, amelyek később rovarirtók használatához vezetnek.
  • Használjunk ENTONEM fonálférgeket, amelyek az ültetés során megtámadják és elpusztítják a talajban található kártevőket még a kezdeti fejlődési szakaszukban.
  • A madarak nagyszámú lárvát fogyaszthatnak. Hozzon létre olyan feltételeket, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy a kertben minél több előforduljon.
  • Tipp: Ha lehetséges, várjon a talaj felmelegedésére, mielőtt a gumókat elülteti. A lárvák a hideg talajt kedvelik, később pedig felmelegedés után mélyebbre húzódnak a talajba.
  • Tipp: Amikor a fiatal palántákat megtámadják, naponta ellenőrizzük őket, hirtelen hervadás esetén azonnal távolítsuk el a talajból, hiszen nagy valószínűséggel találunk benne Drótférgeket. A növényt semmisítsük meg és új növényt ültessünk a helyére.