A növények biológiai védelme – Hogyan permetezzünk?
Biológiai permetek – hogyan és mikor használjuk őket?
Kora tavaszi permet
Szőlőtőke – Szőlőtőkére használhatjuk a Bor Oil és Prev B2+ Cuprotonic kombinációját kora tavaszi permetként, vagy Karanimba mikro és CuproTonic, BorOil + Kodice 2000, Thiovit Jet + BorOil, BorOil + Controlphyt Cu. Több lehetőség is van, de tulajdonképpen egy olajat használunk, melynek mellékhatásaként a kártevők elpusztulnak, ill.rezet vagy ként, amik a gombás megbetegedések és a penész ellen védenek.
Bor Oil + Cuprotonic + Novaferm Sirius a levelek létrejöttekor
Lisztharmat ellen Vitisan és HF-Mycol használata ajánlott.
A Vitisan helyett használhatunk Alginure, Chitopron és Imunofol-t is.
Terméshozáskor elhagyható a CuproTonic, de csak abban az esetben, ha a növény állapota ezt lehetővé teszi.
A levelek permetezésére Vermivital és Vermifit A használata ajánlott.
Milyen mennyiségben használhatók a biológiai permetezőszerek?
- Virágzás előtt – Prev-B2 és CuproTonic
- Virágzás után – Alginure, HF-Mycol, Prev B2, Vermivital
- Terméshozáskor – Alginure, HF-Mycol, Prev B2, Vermivital
- Termés beérésekor – nekünk bevált ez a kombináció – FerrumOil, Alginure, HF-Mycol, NovaFerm Sirius és Rokohumin
A biológiai permetezés mennyisége
A gombás megbetegedések elleni permetezés mennyiségét növelhetjük szükség szerint, valamint a kívánt hatástól függően egyszer 7-10 naponta – az időjárástól és viszontagságaitól függően. Ebben az esetben a különböző termékek adagolását és az ismétlések mennyiségét az utasítások alapján érdemes követni.
A kártevők ellen nem megelőző jelleggel, hanem kuratív módon lépünk fel. Már a kártevők első észlelésénél azonnali hatállyal közbelépünk, hogy megelőzzük elszaporodásukat, valamint a nedv nagymértékű kiszipolyozását a növényből, így meggátolva a betegség továbbterjedését.
Jó, ha kéznél van Neemazal főként tetvek ellen és Lepinox plus hernyók ellen. Vagy ki lehet próbálni az új NovaFerm Orion készítményt. Aromás növények kiültetésével – Aksamietnica (bársonyvirág), menta, fokhagyma, újhagyma, körömvirág… is taszító jelleget érünk el.
A ragadós lapok segítenek nekünk időben azonosítani a kártevőket, így bizonyos részüket felfogják.
Gyümölcsfák – ugyanúgy járjunk el, mint a szőlőnél
A Vitisan és a HF Mycol már nem annyira szükséges
Zöldségeknél ajánlott a bakteriális termékek használata – Novaferm Sírius gombás megbetegedések ellen és Novaferm Orion a kártevők ellen. Lisztharmat ellen ajánlatos bevetni még a Vitisan és HF Mycol szert, valamint minimális mennyiségben a BorOil-t is. Tápanyagként használatos a Vermivital a zöldségekre, a Rokosan a levélre, hogy a növények megfelelő mennyiségű tápanyagot vegyenek fel az egészséges és kiegyensúlyozott növekedéshez.
Mikor permetezzünk? Hogyan permetezzünk?
Kora reggel, vagy napnyugtakor permetezzünk, mikor nem veszélyezteti a leveleket a megégés.
Hagyományosan eső után érdemes permetezni, várjuk meg azt az időjárást, amikor nem jelentenek esőzést az elkövetkező néhány napra. Ha mégis zivatarok fenyegetnek, használjunk BorOil vagy Ferrumoil-t, melyek nedvesítőként szolgálnak, vagy más olajos alapú készítményt, aminek szintén nedvesítő hatása van.
Permetezéskor a levegő hőmérséklete nem lépheti át a +25°C-ot.
A készítmények bekeverésekor a keverési táblázatot, az utasítást és a készítmény pH értékét követjük.
Nem keverjük össze a magas és az alacsony pH számúakat.
Ha többfajta olajat használunk, alacsonyabb számban adagolunk. Az arany középút az ideális. Gyógyhatású kezeléskor az adott készítmény megengedett magasabb adagolását választjuk.
Még ha biológiai permetekről is van szó – magas a koncentrációjuk, szemmel vagy bőrrel való érintkezés esetén azonnal hideg folyóvízzel való öblítés szükséges. Használjunk kesztyűt, védőruházatot és szemüveget. Mindig kövessük a használati utasításokat vagy az oktató jellegű videók szerint járjunk el az adott készítményeknél.
Ne lépjük túl az adagolási szintet, ne permetezzünk virágzás alatt és ne permetezzünk napos időben!
Hogyan harcoljunk biológiailag a kártevők ellen?
Kártevők ellen ezek a készítmények váltak be: Neemazal és Karanimba Mikro szívó és faló kártevő rovarok ellen – mint a levéltetvek, molylepkék, tripszek és atkák. Kis területen kézi permetezővel applikáljuk a permetet a fák fiatal rügyeire, főleg tetvek ellen.
A kezdeti szakaszban segítségünkre lehetnek a Prev-B2, BorOil és FerrumOil citrusos illóolajokat tartalmazó készítmények.
Fekete szilvadarázs ellen használjuk a Quassia amara-t, amely munkaigényes, de hatékony, a többi kártevő ellen is megfelelő.
Hernyók ellen a Lepinox plus készítmény használata javasolt.
A NovaFerm Orion szintén említésre méltó, hiszen a Photorhabdus luminescens és a Bacillus thüringiensis baktériumokat egyaránt tartalmazza, melyek megszüntetik a faló és szívó kártevőket (levéltetvek, tripszek, molylepkék, galériás molyok, gyümölcslegyek, burgonyabogarak, hernyók…).
Milyen szerves trágyát használjunk a termőföldbe?
A termőföldbe első osztályú organikus olasz trágyát használjunk, mint az Italpollina, Tribu és Guanito. Bár a szállítás drágább, de ár-érték arányban megfelelő, minőségi trágyát kapnak a vásárlók.
A nélkülözhetetlen Vermikompost szlovák gyártótól származó Vermivital cég terméke. Minőség ökologikus csomagolásban. A palántákra és kis ültetvényekhez nélkülözhetetlen.
Symbiom termékek és a mikorrhiza gombáik?
Az én szemszögemből? Minden zöldségültetvényhez hozzáadom és elégedett vagyok. A szezon végén a növények eltávolításánál látszódik az erős és szerteágazó gyökérzeten. Ha hozzáadom a Plantasorb gel készítményt, a beöntözés száraz évben is minimálisra csökkenthető a termés kialakulásakor. A növénynek ugyanis megnövekszik az önellátó-képessége.
Gombák és penész ellen a termőtalaj fertőtlenítéseként Trifender, Clonplus vagy a Trichoderma gombákat tartalmazó Gliorex készítményt használjunk. Ezekkel a készítményekkel a magvak is beitathatók. Adhatnak hozzá ragasztóként Chitopron-t.
A növények védelme – mit tegyünk a termőtalajban lévő kártevőkkel?
Három lehetőségünk van. Használhatunk fonálférgeket, baktériumokat vagy gombákat.
Az előnyöket és hátrányokat röviden összegezzük.
A fonálférgek használata olyan telken javasolt, ahol lehetőség van a bőséges öntözésre. Hiszen a föld nem száradhat ki, mivel a fonálférgek érzékenyek rá.
Az előnyük, hogy füves területen, pázsiton használhatóak, semmilyen formában nem kell őket bedolgozni.
Elég a beöntözés vagy permethasználat.
A fonálférgek a kártevőket gyakran teljesen kiiktatják. Magas fertőzöttség esetén a permetezést érdemes megismételni ősszel, főként olyan kártevők ellen, mint a Réti lószúnyog vagy a Vincellérbogár. Lótücsök és cserebogár ellen egy permetezés is elegendő.
Lótücsök – Capsanem
Réti lószúnyog – Capsanem
Cserebogár – Larvanem
Vincellérbogár – Larvanem
Entonem
A baktériumok használata alapból olcsóbb, nem kell őket beöntözni, viszont szükséges a termőtalajba való bedolgozásuk. Alacsonyabb hőmérsékleten, már +2°C-on is eredményesnek bizonyulnak. Hatásuk nem lesz azonnal 100%-os, ezért tavasszal és ősszel meg kell ismételni alkalmazásukat. Az eredmény többszöri használat után lesz látható, néhány év leforgása alatt.
Beauveria bassiana gombánál hasonlóan kell eljárni, mint a fonálférgek használatakor, azzal a különbséggel, hogy bele kell őket dolgozni a földbe. Szintén tavasszal és ősszel kell őket applikálni a termőtalajba, mivel elegendő nedvességet igényelnek. Az eredmény nem lesz azonnali, pár szezon leforgása alatt lesz megfigyelhető.
Közvetett védelem: Ne engedjük a kártevőket túlságosan elszaporodni. Váltogassuk a kiültetett növényeket és engedjük tevékenykedni a vakondot, hacsak nem angol pázsitról van szó. A vakond már elvégzi a maga dolgát.
Az e-shopunkban sok hasznos permetet találnak. Még megemlíteném a Polyversum-ot, amelyet szólóban is lehet használni gombák és penész ellen, valamint zöldség-, gyümölcs-, búzatermesztésnél is. A nélkülözhetetlen Cocana ajánlott a lisztharmat elszaporodásánál, főként a szőlőtőkén, valamint specifikus termékek is megtalálhatóak portálunkon specifikus növényekre.
Ne féljenek kísérletezni, de ami már bevált, ne cseréljék le.
Egészséget és sikereket kívánunk, hogy ízletes zöldségeket, gyümölcsöket termeljenek. A viharok kerüljék el Önöket, a növényeik pedig egytől egyig keljenek életre.